PIENINY

 Pieniny to niewielkie, ale bardzo malownicze pasmo górskie sąsiadujące od północy z Gorcami i Pasmem Radziejowej, a od południa z przedgórzem Magury Spiskiej. Dzielą się one na:

Trzy Korony

 

Ze szczytowej turni Trzech Koron - Okrąglicy roztacza się wspaniała panorama okolicy, uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Po tym jak odczekasz w kolejce i przy dobrej widoczności jest szansa, że na horyzoncie ujrzysz Tatry i Babią Górę. Można stamtąd zobaczyć także słowacki Czerwony Klasztor, dokąd to, według legendy, pofrunął ze szczytu pewien mnich.

 

Szlaki:

1. Ze Sromowiec Niżnych przez Trzy Korony, Zamek Pieniński i Sokolicę do Szczawnicy.

Najpiękniejszy szlak pieniński, wspaniały widokowo i bardzo atrakcyjny krajobrazowo.

Szlaki: Sromowce Niżne - Przełęcz Szopka - żółty (1 h); Przełęcz Szopka - Szczawnica - niebieski (ok. 3,5 h) 

Wycieczkę rozpoczynamy w Sromowcach Niżnych. Początkowo ścieżka prowadzi  pięknym Wąwozem Szopczańskim, a potem stromym podejściem wyprowadza nas na przełęcz Chwała Bogu (779 m n.p.m.). Otwiera się stąd piękny widok na Tatry. Z przełęczy dość stromo, najpierw lasem, a potem skalistą, ubezpieczoną poręczami ścieżką  wychodzimy na szczyt Trzech Koron (982 m n.p.m.). W sezonie wstęp płatny. Roztacza się stąd wspaniała i niezwykle rozległa panorama, sięgająca przy dobrej widoczności aż po odległą o 56 km Babią Górę. Ze szczytu stromymi zakosami schodzimy na malowniczą polanę Kosarzyska, skąd łagodnie w górę przez las, a potem po drewnianych schodkach wchodzimy do ruin zamku pienińskiego pod szczytem Zamkowej Góry (szlak na jej widokowy wierzchołek jest obecnie zamknięty dla ruchu turystycznego). Stamtąd wędrujemy wygodną ścieżką przez wspaniały las, aż do połączenia ze szlakiem z Krościenka. Tu rozpoczyna się najpiękniejszy fragment wycieczki - przejście granią Pieninek zwane Sokolą Percią (szlak ten został zbudowany przez twórcę słynnej tatrzańskiej Orlej Perci - ks. Walentego Gadowskiego). Malownicza ścieżka prowadzi na przemian przez lasy i skalne granie i, przechodząc przez kolejne widokowe szczyty (min. Czerteż i Czertezik) wychodzi w końcu na wierzchołek Sokolicy (747 m n.p.m.) Widok stamtąd pozostaje w pamięci na długo - 300 m huczy Dunajec niżej i płyną flisackie łodzie, dookoła skaliste szczyty a w dali Tatry i łagodne wierchy Małych Pienin. Ze szczytu schodzimy stromo na brzeg Dunajca. Rzekę przekraczamy promem i w kilka minut dochodzimy do przystani flisackiej w Szczawnicy.

2. Grzbietem Małych Pienin na Wysoką.

Trasa jest długa i dość męcząca, ale wynagradzają to wspaniałe widoki.

Szlaki: Szczawnica - Szafranówka - żółty (1 h); Szafranówka - Wysoka - niebieski (3 h); Wysoka - Jaworki - zielony (1,5 h)

Wycieczkę rozpoczynamy w Szczawnicy. Stamtąd stromym podejściem wychodzimy na szczyt Palenicy (można też wyjechać kolejką linową). Po obejrzeniu ładnego widoku na Pieniny przechodzimy przez las na skalisty wierzchołek Szafranówki . Dalej wędrujemy przez malownicze łąki i, mijając kolejne wzniesienia dochodzimy w ok. 1 h do podnóży Wysokiego Wierchu (902m n.p.m.). Szlak omija ten szczyt, ale warto na chwilę zboczyć, bo panorama z porośniętego trawą wierzchołka wierzchołka należy do najpiękniejszych w całych Pieninach. Następnym szczytem na naszej trasie jest Durbaszka (935m n.p.m. , z Wysokiego Wierchu pół godziny) gdzie znajduje się schronisko. Dalej idziemy przez las, zaczynając podejście na Wysoką. Ścieżka staje się coraz bardziej stroma. W końcu wchodzimy na wierzchołek (z Palenicy ok.3.5 h). Panorama ze szczytu jest piękna i bardzo rozległa - obejmuje Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki. Szlak grzbietowy prowadzi dalej i dochodzi aż pod Obidzę w Paśmie Radziejowej. My jednak schodzimy do Jaworek już z Wysokiej, oglądając po drodze malowniczy wąwóz Homole. Do celu docieramy po ok. 1,5 h marszu.     

3. W Pasmo Radziejowej

Wycieczka jest długa i przejście jej  w jeden dzień wymaga dobrej kondycji, ale nikt, kto się na nią wybierze, nie powinien żałować. Jej trasa wykracza poza obszar Pienin, ale umieszczamy opis ze względu na to, że rozpoczyna się ona i kończy w "podpienińskich" miejscowościach.

Szlaki: Jaworki - polana pod Obidzą - czerwony (2 h); polana pod Obidzą - Wielki Rogacz - niebieski (45 min); Wielki Rogacz - Dzwonkówka - czerwony (ok. 5,5 h); Dzwonkówka - Krościenko - czerwony (ok. 2 h) lub Dzwonkówka - Szczawnica - żółty (ok. 2,5 h) 

Wycieczkę rozpoczynamy w Jaworkach. Początkowo podejście odkrytym terenem jest dość męczące, ale po wejściu w las idzie się już przyjemniej. Stromych miejsc jest niewiele, a drogę urozmaicają piękne widoki z mijanych polan. Po dojściu do polany pod przełęczą Obidza (ok. 900 m n.p.m.) porzucamy dotychczasowy szlak i kierujemy się w stronę Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Pokonawszy strome podejście omijamy szczyt tej góry i wychodzimy na przełęcz między jej wierzchołkami. Otwiera się stąd szeroka panorama na zachód - widzimy Pieniny właściwe z wyróżniającym się masywem Trzech Koron, Małe Pieniny, Tatry, Gorce, a przy dobrej widoczności nawet Babią Górę (1725 m n.p.m.). Z przełęczy łagodnie schodzimy, a potem stromym, długim i męczącym podejściem wychodzimy na wierzchołek Radziejowej (1262 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego jest zalesiony i nic z niego nie zobaczymy. Z Radziejowej schodzimy wąską, malowniczą ścieżką wyciętą wśród borówek. Zejście początkowo jest łagodne, z czasem staje się jednak bardziej strome. Wychodzimy w końcu na otwartą, porośniętą młodym lasem przestrzeń. Malowniczość tego miejsca podkreśla dodatkowo piękny widok na wschód - widzimy całą, pokrytą mnóstwem miast i wiosek Kotlinę Sądecką. Po odpoczynku ruszamy dalej  - przed nami krótkie, ale strome podejście na Złomisty Wierch. Minąwszy ten szczyt wędrujemy dłuższy czas lasem, bez większych różnic wysokości. W końcu, po krótkim podejściu wychodzimy na polanę Przehyba (ok. 1175 m n.p.m.), gdzie znajduje się schronisko PTTK. Otwiera się stąd widok na Tatry i Gorce. Z Przehyby idziemy jakiś czas po płaskim, by po dość stromym podejściu wyjść na wierzchołek Skałki (1165 m n.p.m.). Stąd schodzimy kamienistą ścieżką - bardzo stromo, a potem łagodniej. Po dłuższym marszu wychodzimy na otwarty teren przysiółka Przysłop znajdującego się na przełęczy o tej samej nazwie (890 m n.p.m.). W górze widać Przehybę z wieżą przekaźnika TV. Czeka nas kolejne, strome podejście - tym razem na Dzwonkówkę (983 m n.p.m.). Po osiągnięciu zalesionego szczytu dołącza do nas żółty szlak, którym możemy zejść do Szczawnicy. Jeśli jednak udajemy się do Krościenka, to kierujemy się za czerwonymi znakami. Dochodzimy tam po 2,5 h średnio stromego, zalesionego zejścia.

      

Na niektóre pienińskie szczyty można wejść, mimo że nie prowadzą na nie szlaki turystyczne. Wychodząc ze Sromowiec Wyżnych można wejść na: Flaki(810m n.p.m.), Zamczysko(692 m n.p.m.), Pulsztyn(613 m n.p.m.), Rabsztyn(691m n.p.m.), Piekiełko(678m n.p.m.).

 

>>strona główna<<